Hastane Temizliği

Bu alanlar en fazla riskli yerler olması nedeniyle dezenfekte işlemine dikkat edilmesi gerekmektedir.Temizlikte dezenfekte çok önemlidir. Hastane temizliğinde amaç sadece kiri yok etmek değildir.

Hastane Temizliği hijyen konusunda son derece hassas olunması gereken bir kurumdur. Bu nedenle, hastane temizliğinde, büyük bir titizlik ve dikkatle yapılması gereken bir uygulamadır. Gün içerisinde binlerce ziyaretçi ve hastayı ağırlaması nedeniyle, hastanelerde bulaşıcı hastalık riski çok yüksektir.


Bu nedenle temizlik hizmetinin maksimum derecede anti bakteriyel ürünler kullanılarak yapılması gerekmektedir. Hastane Temizliğinde öncelikli olarak hasta yatış odalarından başlamaktadır.


Oda temizleneceği zaman müsaitlik onayları alınarak hastalar rahatsız edilmeden yapılmalıdır. Odadaki yüzeyler rutin olarak temizlenmelidir. Kullanılan malzemeler anti bakteriyel özelliğe sahip olmalıdır.


Ancak bu şekilde temizlik ve dezenfekte işlemi doğru bir şekilde yapılmış olur. Hasta wc temizliği de bir o kadar önem taşır. Rutin oda temizliği yapılırken tuvalet temizliği de yapılmalıdır. Çöpler, klozet, fayanslar ve kapı kolları dahi özenle temizlenmelidir.

Hastanelerde temizliğinde yüksek riskli olan alanlar;


Ameliyathane, diyaliz, enfeksiyon odaları, kemoterapi üniteleri, nötropenik hasta odaları, acil, yoğun bakım üniteleri vb. alanlardır. Ortak riskli olan alanlar;


Laboratuvarlar, çamaşırhane, klinikler ve hasta odalarıdır. Hastanelerde temizliğinde düşük riskli olan alanlar; Hemşire odaları, doktor odaları, ofisler, koridorlar, depolar ve kafeteryalardır.


Doktor odaları, hemşire odaları veya ofislerin temizliği vardiyaların değişimlerinde temizlenir. Gün içerisinde isteğe bağlı temizlikte yapılabilir. Kesinlikle eldiven kullanılmalı ve tıbbi atıklara dikkat edilmelidir.


Bu alanlar en fazla riskli yerler olması nedeniyle dezenfekte işlemine dikkat edilmesi gerekmektedir.Temizlikte dezenfekte çok önemlidir. Hastane temizliğinde amaç sadece kiri yok etmek değildir. Bakteri ve mikropları azaltmak çok önemli olduğundan dezenfekte şarttır.


Kullanılan alanların yoğunluğuna göre gün aşırı dezenfekte işlemi tarafımızdan profesyonelce yapılmaktadır. Ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri gibi yüksek risk taşıyan alanların temizliklerinde, her oda için ayrı bez kullanılmalıdır. Tüm aletlerin, eşyaların, lambaların ve zeminin temizlenmesi hassasiyet gerektirir.


Yoğun bakım ünitelerinde duvarlar 6 ayda bir temizlenmelidir. Hastanelerde günlük temizlik dışında periyodik temizlikler de yapılabilir. Bu periyodlar haftalık, aylık veya yıllık olabilir. Periyodik temizlikler tatil günlerinde yapılmaktadır. Havalandırmalar, yangın detektörleri, koltuklar, yataklar ve duvarlar periyodik olarak temizlenmektedir.


Sağlık bakımından hastane temizliği çok önemli olduğundan temizliğin uzmanlıkla gerçekleşmesi gereken önemli bir hizmet alanıdır.


Hastane Temizliği yapan firmamız, hasta sağlığına ve konforuna dikkat ederek, rahatsızlık vermeden hizmet üretebilmek için personellerimize güncel eğitimler verilmektedir.


Son derece uzman ekibimiz bu konuda eğitimli ve gerekli mesleki deneyime sahip personellerden oluşmaktadır. Hastane Temizliğinde kullanılan malzemelerde son derece titizlik gerektirmektedir.En kaliteli malzemelerle müşterilerimizin ve toplumun sağlığını önemsemekteyiz.


Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre hizmet veren ekiplerimiz bunun bilincinde olarak daima sunduğumuz hizmetle sağlık ve memnuniyet sağlamaktadır.


Çalışma alanlarımızda maksimum kalite ve sağlık isteyen hastanelerin ihtiyaçlarını farkında olan firmamız önce insan sağlığı doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Görseller